kapat× Destek +90 532 488 60 16 | +90 506 770 74 07
Pomza

Pomza

Beyaz Pomza

Diş Macunu & Dişçilik

Pomzanın hijyenik olması diş macunlarında, takma dişlerde ve diş protezlerinde beyazlatıcı ham madde olarak kullanılmasına olanak tanır. Pomza tozu, diş parlatma tozu yapımında oldukça tercih edilen bir maddedir. Aşındırıcı yapısı, diş üzerinde oluşan tartar ve plağı temizler, dişlerin daha parlak bir görünüme kavuşmasında büyük etkisi vardır.

11.jpg

Tekstil

Pomza kot taşlama olarak bilinen ağartma işleminde kullanılmaktadır. Kumaşa zarar vermemesi için pomzanın kenarları yuvarlaklaştırılır. Daha sonra denim pomza ile yıkanır. Böylelikle denim eski, kullanılmış ve yıpranmış görünümü kazanır. Ayrıca pomza kumaşın rengini açar ve kumaşı yumuşatır.

kirmizi_pomza.jpg

Kırmızı Pomza

Tarım

Volkanik topraklar kendi doğal yapısı ile birlikte, çürüyen bitkiler, insan ve hayvan yaşamının sağladığı ek besinlerle, bitki yetiştirmek için çok elverişli bir ortam sağlamaktadır.

Pomza doğal bir hidrokültür hammaddesidir. Pomza cevheri %85 oranında gözenekli olması hafif yoğunluk özellikleri göstermesine neden olur. Pomza cevheri en küçük birimi dahi irili ufaklı birçok gözeneklerle doludur.

Pomza cevheri toprağı daha gözenekli bir hale getirerek havalandırır. Ayrıca toprağın özelliklerini ıslah etmek ve suni gübrenin topaklaşmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Pomza, toprak olarak seralarda, turunç yetiştirilen bölgelerde, meyvalıklarda, çim sahalarda ve tüm tarım bölgelerinde kullanılmakta olup, uygulama sonuçları mükemmeldir. Ayrıca suyu uzun süre bünyesinde tutabilme özelliği kurak olan topraklarda tarım yapılmasına olanak tanır. Toprağın altında belirli bir derinlikte ve kalınlıkta bulunan pomza, suyu muhafaza ederek suyu bitki köklerine gereken miktarda direkt ulaştırır. Yabani ot büyümesini engeller.

Peyzajda

Pomza içindeki mineraller sayesinde bitki gelişimini hızlandırır. Gözenekli yapısı toprağın havalanmasına olanak verir. Pomzanın kullanıldığı peyzaj alanında drenaj kanalına ihtiyaç duyulmaz. Yabani otlardan ötürü sorun yaşanmaz.

Pomzanın tarım ve peyzajda sağladığı avantajlar

 • İçindeki mineraller Bitkinin gelişimini hızlandırır
 • Gözenekli yapısı sayesinde toprağı havalandırır
 • Toprağı nemli tutabilme özelliğiyle su tasarrufu ve kurak topraklarda tarım imkanı sağlar
 • Gübrenin topraklaşmasını engellemesi ile gübre kaybını önler

Yapılarda

Pomza normal kumun ve çakılın 1/3 ile 2/3'ü kadar yoğunluğa sahiptir. Kum-çimento harcının yerine, pomza taşı harcı kullanılması sonucu harcın hafifliğinden dolayı mekanik kuvvete daha az yüklenilmektedir. Hafif yapı ürünlerinin asmolen ve duvar malzemesi olarak kullanılması daha az beton ihtiyacı doğurmaktadır. İnşaatlarda pomza betonunun normal betondan hafif olması (birim hacim ağırlığı 800 - 900 kg / m3 ) nedeni ile zaman ve işçilikten tasarruf sağlamaktadır. Düzenli malzeme kullanımının getirdiği zaman ve işçilik avantajı bina maliyetlerinde düşüşe neden olmaktadır.

Ayrıca bu tip blokların kullanıldığı duvarlarda direkt alçı, seramik vb. kaplamalar uygulanabilmekte, sıva uygulanması durumunda ileriki yıllarda sıva üstü çatlama veya kabarma olmamaktadır. Elastik yapıda olduğu için depreme dayanıklıdır.

Pomzanın yapılarda sağladığı avantajlar

 • Normal betona göre pomza ile yapılan beton 6 kat daha esnek olması ile Depreme karşı dayanıklıdır.
 • Hafifliği nedeni ile Temelde daha ucuz maliyet ve yaklaşık %17 daha az demir kullanımı
 • Yüksek yangın dayanıklılığından dolayı Daha güvenli
 • Yüksek termal dayanıklılığından dolayı Isıtma ve soğutmada daha az harcama
 • Maksimum ses izolasyonu sebebiyle Kullanılan mekanda konfor
 • Hafif yapısı sayesinde İşçilik performansında %30 artış
 • Sıvaya iyi yapışır. Kolay İşçilik nedeni ile Daha düşük maliyet
 • Buzlanmaya dayanıklı Donma meydana geldiğinde zarar görmez

Filtrasyonda

Pomzanın sağlığa zararı yoktur. Bu nedenle içme suyunun filtrasyonunda kullanılır.

Kozmetikte

Pomza, topuk taşının hammaddesidir. Hijyen konusunda bir sorun teşkil etmez. Özellikle topuk için kullanılan pomzadan yapılmış topuk taşı cildi ölü deriden arındırır.

Metal ve plastik sektöründe pomza kullanımı

Temizleme ve cilalama – titreşim özelliği olan malzemeler yapımında – elektriksel kaplama – kalıpların temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Mobilya Sektöründe Pomza Kullanımı

Cilalama ve resim çerçevelerinde motif vermede yine aşındırıcı özelliğinden yararlanılmaktadır.

Yapı Restorasyonlarında Pomza Kullanımı

Bugün bir çok gelişmiş ülke tarihi binalarının kirlenmiş cephe temizliğini kumlama yönteminde kum yerine pomza cevheri kullanarak yapmaktadır. Pomza cevheri yumuşak aşındırıcı özelliğinden dolayı bina yüzeyine hasar vermeden temizliğini yapmaya imkan vermektedir.

kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.