Anasayfa Hakkında Tarihçe

Tarihçe

2011
Dönmezoğlu İç ve Dış Ticaret Yatırım A.Ş. 2011 yılında İskenderun'da lojiktik sektöründe iş hayatına şahıs firması olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere lojistik yönetimini, servis hizmetinin ve bilgi akışının, başlangıç noktasından tüketildiği son noktaya kadar olan tedarik zinciri içindeki hareketinin etkili ve verimli bir şekilde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve gümrüklenmesi ve kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.
Lojistik sektöründeki büyüme potansiyeli ve performansını artıran Dönmezoğlu kurumsallaşarak Doğu Akdeniz'de, taşımacılık kavramından lojistik kavramına geçişin öncülerinden olmuştur. Sektördeki deneyim ve bilgisini; planlı, verimli, çevreye duyarlı, emniyetli bir şekilde müşterilerine sunan Dönmezoğlu yenilenmiş 120 adet çekici tır filosuyla, ülkemizin dört bir yanında taşıma yapmaktadır..
Orta Doğu'ya açılan koridorun kapısı olan İskenderunda; maden, hububat, gübre, diğer dökme ve paketli yüklerle birlikte demir çelik fabrikalarının ham madde, yarı mamul ve mamüllerinin "lojistik planlamasını" yürüten Dönmezoğlu, İskenderun limanlarına yılda yaklaşık 5,3 milyon ton yükün tahliyesini ve taşımacılığını yaparak ülke ve bölge ekonomisinin ticaret hacminin ve rekabet gücünün artmasına büyük katkı sağlamaktadır.
2017
2017 yılında bölgesinde vergi rekortmenleri arasında gururla yer alan Dönmezoğlu, kurumsal sorumluluk bilinciyle, lider markasıyla, ticari ve operasyonel mükemmelliğe verdiği önem ile, Gümrüklü Antrepoculuk, Madencilik ve Lojistik alanlarında yeni projeleri ve yatırımlarıyla faaliyetlerine devam edecektir.
2018
Maden yatırımları ile Dönmezoğlu 2018 yılında Avrupa ve Orta Doğu ya endüstriyel hammadde olan boksit ve pomza taşı ihracatına başlamıştır. İlgili madenlerin katma değerli ve stratejik ürüne dönüştürülmesi kapsamında Ür-Ge faaliyetlerine başlayan Dönmezoğlu iş geliştirme modelleri üzerinde çalışmalarını yürütmektedir.
Gümrüklü antrepo yatırımları; geçen sürede proje ve yatırımlarına devam eden Dönmezoğlu, Orta Doğuya yapılan transit ticaretin bölgedeki ekonomik değerini ve ticaret hacmini artırmak ve bölgenin gümrüklü anptrepo ihtiyacını karşılamak üzere; 2018 yılında İskenderun Akçay mevkinde toplam 16.770 m2 alanda; 12 adet silo 5 adet yatay ambar olmak üzere 108 bin ton kapalı gümrükleme hacmine sahip ilk "A tipi Gümrüklü Antreposunu" açmıştır.
2018 Kasım ayında yatırımlarına başlanan ikinci A Tipi Gümrüklü Antreposunu; Dörtyol, İskenderun mevkinde 9.254 kapalı, 21.540,12 m2 açık alan olmak üzere toplam 30 dönüm arazi üzerinde 50 bin ton kapasitesi ile dört ay gibi kısa bir sürede 2019 şubat ayında faaliyete geçirmiştir.
2019
İskenderun'daki Limakport, Yazıcı Demirçelik, Assan, İsdemir, Ekinciler, MMK, Tosyalı ve Atakaş gibi limanlara olan yakınlığı ile her iki gümrüklü antreposunda; hem yurtiçi hem yurtdışı müşterilerine; depolama, paketleme, etiketleme, istifleme gibi tüm elleçleme ve ardiye hizmetlerini 7/24 sağlamaktadır.
2020
Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Dönmezoğlu; 30 dnm kapalı 20 dnm m2 açık olmak üzere ortalama 200 bin ton kapasiteli üçüncü Gümrüklü Antrepo yatırımlarına başlamış olup 2020 yılı ilk çeyreğinde faliyete geçirmek için çalışmalarına devam etmektedir.